Tomris Uyar’ın yazı ve imge dünyası bu sergide

2013’ten beri her yılı bir yazara adayan Nilüfer Belediyesi, 2023’ü Tomris Uyar yılı ilan etti. Necmi Sönmez küratörlüğünde açılan ‘Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası’ adlı sergi onun yazı masasını, çalışma ve yaşama mekanını özgün objeleriyle yeniden kurgulayarak izleyicilere Uyar’ın nasıl ürettiği hakkında bilgi veren bir karaktere sahip.

Nazım Hikmet Kültürevi’nde açılan sergi, öyküleri ve çevirileriyle edebiyatta önemli bir yeri olan Uyar’ın ‘üretim süreçlerine’ yoğunlaşıyor.

Birçok yazarın aksine kendisine ait bir çalışma odası olmayan, evinin salonuna yerleştirdiği yazı masasında çalışan, günlük yaşamını da, dostlarını da bu mekanda ağırlayan Uyar, birbiriyle yakın ilişki içinde olan bir kuşağın üyesi olduğu için dönemin önde gelen şairlerinin, ressamlarının, çevirmenlerinin yakın arkadaşlık ilişkileriyle örmüş oldukları bir ağın içindeydi.

Serginin kavramsal çerçevesi bu ağı görünür kılarken Uyar’ın eserlerini yazdığı alandaki objeleri, yazı masasını, koltuklarını ve arkadaşlarının hediyeleriyle oluşturduğu resim koleksiyonunu bir araya getirerek onun yazma süreçlerinde etkin olan görsel imgeleri kapsıyor. Yazarın günümüze dek korunmuş olan özel eşyalarına, koleksiyonuna eşlik eden el yazısı ve kitaplarının ilk baskıları da sergide ön plana çıkıyor.

Sergi 14 Ocak 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x